szukaj
Wyszukaj w bazie
Księży i Kościołów

Wysokie stężenie ozonu – ograniczenia prędkości w Île-de-France

/ 27.08.2019
Pixabay
Pixabay

Upalne, słoneczne dni powodują wzrost szkodliwego stężenia ozonu, dlatego we wtorek 27 sierpnia, w Île-de-France zostają wprowadzone ograniczenia dozwolonej prędkości dla pojazdów poruszających się po drogach regionu – informuje paryskie merostwo i apeluje, by poruszać się komunikacją zbiorową lub rowerami.  Nasilone działanie ozonu może powodować choroby płuc oraz układu sercowo-naczyniowego.


Zmniejszenie maksymalnej dopuszczalnej prędkości:
przy prędkości 110 km / h na odcinkach autostrad zwykle ograniczonych do 130 km / h;
przy prędkości 90 km / h na odcinkach autostrad i autostrad zwykle ograniczonych do 110 km / h;
przy prędkości 70 km / h na odcinkach autostrad i dróg ekspresowych zwykle ograniczonych do 90 km / h, a także na drogach krajowych i dzielnicowych ograniczona do 80 km / h lub 90 km / h.

Więcej>>>

Jak przypomina portal PAP Nauka w Polsce, ekspozycja na działanie ozonu jest niekorzystna nie tylko dla płuc, ale także może powodować choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak zawał serca, nadciśnienie tętnicze czy udar mózgu – donosi chińsko-amerykański zespół naukowców.

Ozon to alotropowa odmiana tlenu składająca się z trzech atomów tego pierwiastka. Posiada silne właściwości aseptyczne i toksyczne. W atmosferze ziemskiej pełni funkcję filtra pochłaniającego emitowane przez Słońce promieniowanie ultrafioletowe, w wyniku czego rozkładany jest na tlen i rodnik tlenowy. Z kolei ozon występujący przy powierzchni Ziemi (troposferyczny) jest zanieczyszczeniem, które bardzo negatywnie wpływa na zdrowie ludzi.

Ozon troposferyczny powstaje w wyniku reakcji chemicznych zachodzących podczas oddziaływania światła słonecznego z tlenkami azotu i innymi związkami organicznymi, będącymi m.in. produktami spalania węgla, ale też pochodzącymi ze spalin samochodowych i niektórych źródeł naturalnych.

Więcej>>>