szukaj
Wyszukaj w bazie
Księży i Kościołów

Tryptyk Rzymski Jan Pawła II w języku francuskim i Agata Kalinowska-Bouvy

Jolanta Barełkowska / 18.05.2020


Jednym z ostatnich najbardziej dojrzałych dzieł Ojca Świętego jest „Tryptyk Rzymski” napisany podczas pontyfikatu. Niestety wydanie polskie jest wyczerpane. We Francji mamy doskonałe tłumaczenie dokonane przez tłumaczkę- poetkę, Agatę Kalinowską-Bouvy. Jej pracę  doceniono również w Belgii oraz w Quebec i wydano w 2003 r. Tłumaczka otrzymała zaproszenie z Watykanu. Ojciec Święty chciał poznać osobę, która podjęła się tłumaczenia „Tryptyku”. Z tego spotkania pochodzi historyczne już zdjęcie, jakie nam udostępniła ze swojego archiwum.


Teatrem młody Karol Wojtyła zainteresował sie już w liceum im. Wadowity w Wadowicach. Grywał w przedstawieniach m.in. w „Slubach panieńskich”. Ale nie tylko. Sam chwycił za pióro. Zachowały się tomiki wierszy.„Pieśń o słońcu niewyczerpanym” napisał w 1944 r. Rozmyślania te ukazały się w tomiku wierszy „Pieśń o Bogu ukrytym” w wydawnictwie Anagram w 1999 r. ze wstępem ks. Zdzisława J. Peszkowskiego z okazji VI pielgrzymki do Ojczyzny. Tutaj trzeba wspomnieć, że tomik ujrzał światło dzienne dzięki wsparciu osób prywatnych. Karol Wojtyła jest także autorem pięciu dramatów. Wszystkie doczekały się inscenizacji na scenach teatrów w Polsce.

Twórczością Wojtyły na dużą skalę zainteresowano się, po wyborze na stolicę piotrową. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się sztuka „Brat naszego Boga” wystawiana w grudniu 1980 r. w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. W rolę artysty malarza Adama Chmielow- skiego, brata Alberta wcielił sie Jan Frycz. Muzykę do sztuki napisał Krzysztof Penderecki. Dramat ten był inspiracją dla Krzysztofa Zanussiego do filmu, gdzie brata Alberta zagrał Wojciech Pszoniak.

„Przed sklepem jubilera” to kolejny dramat jaki” wyszedł” spod pióra Karola Wojtyły w 1960 r. Krakowianie pamiętają, jak ekipa filmowa pojawiła się w 1988 r. w pobliżu Bazyliki Mariackiej. Ciekawość była tym większa, że w głównej roli wystąpił Burt Lancaster! Ks. Adama, zagrał Daniel Olbrychski. Akcja włosko-kanadyjskiego filmu Michael’a Anderson’a rozpoczyna się na szlaku w Tatrach a kończy w ….. Montrealu.