szukaj
Wyszukaj w bazie
Księży i Kościołów

Tadeusz Kantor i Multipart – niezwykły efekt akcji z lat siedemdziesiątych na wystawie w Paryżu

/ 27.02.2020


W paryskiej Galerie La Fabuloserie będzie można zobaczyć wystawę prezentującą unikalny obiekt Tadeusza Kantora, będący częścią akcji Multipart z 1971 roku. Jeden z czterdziestu takich samych obrazów, zakupiony przez grupę Zuzanni (Zuzanna i inni) zostanie wystawiony po tym jak spędził 41 lat zakopany na osi Pałacu Zamojskich w Warszawie.


Multipart była jedną z akcji słynnego polskiego artysty, znanego także we Francji (głównie ze swoich realizacji teatralnych) Tadeusza Kantora (1915-1990). W 1970 roku artysta wystawił w Galerii Foksal w Warszawie 40 identycznych, ponumerowanych obrazów, które można było kupić w korzystnej cenie, pod pewnymi, warunkami. Jednym z nich było powtórne pokazanie dzieła, po uprzednim wykonaniu na nim dowolnych, nietypowych akcji.

Tadeusz Kantor; fot. domena publiczna

Zuzanni, czyli naprawdę Zuzanna i Spółka (czy też Zuzanna i Inni), jak tłumaczy Marek Młodecki to grupa dziesięciu studentów architektury, która zakupiła jeden z obrazów Multipartu za 500 zł. Obraz przez nich zakupiony służył jako stół, następnie studenci wzięli go na pochód pierwszomajowy, jako transparent, krzycząc „Kantor”, zamiast „Lenin”, co w tamtych czasach mogło mieć bardzo poważne konsekwencje. W końcu  postanowili dokonać akcji polegającej na zakopaniu obrazu. Wybrali na to oś pałacu Zamojskich przy ulicy Foksal w Warszawie, gdzie mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).

Po 41 latach, w 2012 roku obiekt został odkopany, zaś w 2015 roku całkowicie wydobyty. Ta nieoczywista akcja, nosząca znamiona performance, sztuki konceptualnej, a także archeologii stała się nawet przedmiotem pracy magisterskiej (z dziedziny archeologii i konserwacji malarstwa).

mat presse; obraz Kantora zakupiony przez grupę Zuzanni

Na wystawie będzie można zobaczyć także film „Multipart” (1971) w reżyserii Krzysztofa Kubickiego i Marka Młodeckiego, dokumentujący działania grupy na obrazie.

Niezwykła, pełna wyobraźni i odwagi akcja efemerycznej grupy studentów, sprawiła, że pomysł Kantora o zbiorowej partycypacji w tworzenie dzieła trwa do tej pory.

Wystawa, którą będzie można zobaczyć w Paryżu w najbliższą sobotę, była już pokazywana w Krakowie, Sao Paulo, Warszawie, Colmar i Gdańsku.

*

Wernisaż odbędzie się w sobotę 29 lutego od godz. 16:00 do godz. 21:00
52 rue Jacob, 75006 Paris