szukaj
Wyszukaj w bazie
Księży i Kościołów

Szef MSZ złoży dwudniową wizytę w Paryżu; głównym tematem agresja Rosji

AH / 08.11.2022
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Trwająca agresja Rosji na Ukrainę i związane z nią wspólne wysiłki Polski i Francji – będą głównym tematem rozmów szefa MSZ Zbigniewa Raua w Paryżu, gdzie minister udaje się w środę z dwudniową wizytą. Poruszony zostanie też temat polsko-francuskiej współpracy gospodarczej, w tym wojskowej.


„W środę 9 listopada minister Rau złoży wizytę we Francji podczas której spotka się z Minister do Spraw Europy i Zagranicznych Republiki Francuskiej Panią Catherine Colonną. Głównym tematem rozmów będzie trwająca agresja Rosji na Ukrainę i związane z nią wspólne wysiłki Polski i Francji” – przekazało we wtorek w komunikacie MSZ.

Według resortu dyplomacji podczas rozmów w Paryżu „poruszony zostanie również temat polsko-francuskiej współpracy gospodarczej, w tym wojskowej i planowanych w nadchodzącej przyszłości finalizacjach konkretnych projektów gospodarczych”.

W czwartek natomiast, jak poinformowało ministerstwo, wśród rozmówców szefa MSZ będzie m.in. prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Francuskich Geoffroy Roux de Bezieux, ponadto Rau odwiedzi Bibliotekę Polską w Paryżu, a także spotka się z zasłużonym dla Polski żołnierzem Armii Krajowej, fizykiem i współtwórcą francuskiego programu atomowego Piotrem Kazimierzem Zaleskim.

Pod koniec października premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w planach rządu jest budowa sześciu reaktorów w trzech elektrowniach atomowych. Oferty dot. budowy elektrowni jądrowych złożyli Amerykanie (Westinghouse we współpracy z rządem USA), Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).

2 listopada rząd przyjął uchwałę ws. budowy elektrowni jądrowych w Polsce zgodnie z którą pierwsza taka elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Jak wskazano w komunikacie po posiedzeniu rządu, pierwszy blok elektrowni, która zostanie wybudowana w północnej Polsce, powstanie do 2033 r. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odnosząc się w ubiegłym tygodniu do kwestii budowy drugiej elektrowni jądrowej zapewniła, że polski rząd jest otwarty tak na ofertę amerykańską, koreańską, jak i francuską.

źródło: PAP