szukaj
Wyszukaj w bazie
Księży i Kościołów

Św. Jan Paweł II do Polaków – trzy sprawy na zakończenie roku 100-lecia urodzin Ojca Świętego

SKEP / 31.12.2020


Ostatni dzień roku jest zawsze okazją do podsumowań. Grozi im jednak ryzyko jałowości, jeśli nie niosą ze sobą lekcji na przyszłość. W tym duchu, w ostatnim dniu roku 100-lecia urodzin Karola Wojtyły, świętego Jana Pawła II warto przypomnieć słowa skierowane przez Ojca Świętego bezpośrednio do nas, jego rodaków – zachęca Karol Darmoros, dziennikarz Polskiego Radia.


Rok 2021 został ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem Świętego Józefa. Tak rolę Opiekuna Jezusa św. Jan Paweł II scharakteryzował 4 czerwca 1997 roku w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu:

Józef z Nazaretu, który uchronił Jezusa od okrucieństwa Heroda, staje w tej chwili przed nami jako wielki rzecznik sprawy obrony życia ludzkiego od pierwszej chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Pragniemy więc na tym miejscu polecić Bożej Opatrzności i świętemu Józefowi życie ludzkie, zwłaszcza życie nienarodzonych, w naszej Ojczyźnie i na całym świecie. Posiada ono nienaruszalną wartość i niepowtarzalną godność, zwłaszcza dlatego, że (...) każdy człowiek jest powołany do uczestniczenia w życiu Bożym. (...) Przeraża mnie myśl o tych wszystkich, którzy zabijają własne sumienie, aby móc dokonać aborcji. Po śmierci staniemy twarzą w twarz z Bogiem, Dawcą życia.

Józef z Dzieciątkiem Jezus, By M0tty – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15546418

W mijającym roku splotły się jubileusze stulecia urodzin papieża-Polaka i jakże bliskiej mu idei solidarności. Ta pisana przez duże „S” powstała 40 lat temu. Dziś, w dobie pandemii, solidarność i wzajemne noszenie brzemion to wartości często przywoływane. O potrzebie międzynarodowej i międzyludzkiej solidarności św. Jan Paweł II mówił w homilii do ludzi morza, wygłoszonej 11 czerwca 1987 roku w Gdyni:

Solidarność musi iść przed walką. Wówczas ludzkość może przetrwać. I może przetrwać i rozwijać się każdy naród w wielkiej ludzkiej rodzinie. Bo co to znaczy solidarność? Solidarność to znaczy sposób bytowania wielości ludzkiej, na przykład narodu, w jedności, w uszanowaniu wszystkich różnic, wszystkich odmienności, jakie pomiędzy ludźmi zachodzą, a więc jedność w wielości, a więc pluralizm, to wszystko mieści się w pojęciu solidarności. Sposób bytowania ludzkiej wielości mniejszej lub większej, całej ludzkości, poszczególnego narodu, bytowania w jedności godnej człowieka.

Arch. „Solidarność”

Uwerturą do powstania „Solidarności” były robotnicze protesty – Poznański Czerwiec’56 i Czerwiec’76. Ich okrągłe rocznice będziemy obchodzić w przyszłym roku. Tamte wystąpienia były – jak powiedział św. Jan Paweł II 3 czerwca 1997 roku w Poznaniu – wielkim protestem przeciwko nieludzkiemu systemowi zniewalania serc i umysłów człowieczych”. Wówczas Papież spotkał się z młodzieżą, której przypomniał o bolesnym doświadczeniu zniewolenia Polski przez niemiecki nazizm i sowiecki komunizm:

Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro - Ojczyznę. Trudno tu nie wspomnieć o jeszcze innym pomniku - Pomniku Ofiar Czerwca 1956 Roku. (...) Chciałem pod ten pomnik przybyć w 1983 roku, gdy byłem po raz pierwszy jako Papież w Poznaniu, ale wówczas odmówiono mi możliwości modlitwy pod Poznańskimi Krzyżami. Cieszę się, że dziś razem z wami - Młodą Polską - mogę uklęknąć pod tym pomnikiem i oddać hołd robotnikom, którzy złożyli swoje życie w obronie prawdy, sprawiedliwości i niepodległości Ojczyzny.

Życie – solidarność – pamięć. Wokół tej triady możemy znaleźć setki a może nawet tysiące papieskich wystąpień. Te wybrane niech będą dobrym podsumowaniem 2020 i myślą na 2021 rok.

Czytaj też:

Kolędowanie z Papieżem – relacja uczestników >>> 

Jan Paweł II do oczekujących na wyrok: przyszedłem, aby zapalić w waszych sercach ten płomień >>>

Jan Paweł II w łączności z rodakami w walce o niepodległość ducha >>>

Niepodległa >>>

Warszawskie ścieżki Jana Pawła II >>>

Karol Habsburg – to na jego cześć Wojtyła był Karolem >>>