szukaj
Wyszukaj w bazie
Księży i Kościołów

Stowarzyszenie Obrońców Krzyża świętowało 11. rocznicę istnienia

Maria Jolanta Dźwigała / AH / 16.12.2022
fot. archiwum Stowarzyszenia Obrońców Krzyża
fot. archiwum Stowarzyszenia Obrońców Krzyża

We wtorek 6 grudnia Stowarzyszenie Obrońców Krzyża zorganizowało obchody 11. rocznicy swojego istnienia. Stowarzyszenie powstało w listopadzie 2011 r. na bazie istniejącego od sierpnia 2010 Komitetu Społecznego Obrońców Krzyża.


W tym roku nasze obchody były bardzo uroczyste. Rozpoczęliśmy je Mszą św. w kościele polskim na „Concorde” pw. Wniebowzięcia NMP o godz. 18.30, na którą licznie przybyli członkowie stowarzyszenia ze sztandarem. Podczas Eucharystii modliliśmy się w intencji członków, ich rodzin, przyjaciół i sympatyków.

W tym tak ważnym dla nas dniu nie mogliśmy zapomnieć o modlitwie w intencji naszej Ojczyzny i zbliżającej się wówczas 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 rok. Dzień ten dla mnie jest szczególnym i bardzo pamiętnym dniem, w tym dniu miałam przekraczać granicę w Świecku, jechałam samochodem do Paryża na 10 dni.

Dojechaliśmy do granicy w dniu 13 grudnia po północy, granicę mogły przekraczać tylko osoby na paszportach konsularnych, obcokrajowcy, dyplomaci; ja jechałam na paszporcie turystycznym. Już nie mogłam przekroczyć granicy, wracałam więc do Warszawy w kolumnie wojska i niezliczonej ilości kontroli. To co ja widziałam i przeżyłam podczas powrotu tego dnia nie zapomnę do końca mojego życia.

Po Eucharystii członkowie stowarzyszenia i zaproszeni goście udali się do wcześniej przygotowanej salki św. Franciszka na film Ewy Stankiewicz „Krzyż”. Film ten został nakręcony przez panią Ewę Stankiewicz na faktach, które miały miejsce pod krzyżem ustawionym przez harcerzy pod Pałacem Prezydenckim po katastrofie smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 roku, w której zginął Prezydent RP Pan Prof. Lech Kaczyński wraz z małżonką i 94 naszymi Rodakami, którzy towarzyszyli Panu Prezydentowi podczas lotu na obchody do Katynia.

Film ten jest dla nas bardzo ważny, ja z synem spędziłam cały miesiąc sierpień 2010 pod tym krzyżem wraz z naszymi Rodakami z Polski odpierając obelgi jakie były kierowane pod adresem Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Krzyża. Byłam tam jak przyszła procesja 3 sierpnia 2010, żeby zabrać ten krzyż, który stał się niewygodny dla nowego prezydenta.

W tym dniu udało nam się obronić ten krzyż przed usunięciem, mimo że była nas tylko mała grupka licząca 15 osób. Krzyż usunięty został podstępnie w późniejszym terminie.

Po przyjeździe do Paryża założyłam Społeczny Komitet Obrony Krzyża, który zajął się ufundowaniem tablicy poświęconej Panu Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i pozostałym ofiarom katastrofy smoleńskiej. Tablica została ufundowana w roku 2011 i została zawieszona w kościele polskim Wniebowzięcia NMP na Concorde, jednocześnie w tym samym roku Komitet Społeczny Obrońców Krzyża przekształcił się w Stowarzyszenie Obrońców Krzyża. Film ten obejrzeliśmy po części ze względu na zamówioną wcześniej kolację w krypcie i przybycie św. Mikołaja. Cały film trwa 90 minut. Składa się z 5 części. Obejrzeliśmy 2 pierwsze części najważniejsze, w których nagrane jest przyjście procesji harcerzy z księżmi po krzyż. Oglądając ten film wiele osób się bardzo wzruszyło i popłynęły u wielu osób łzy. Na prośbę naszych członków i gości będziemy ten film wyświetlać po świętach Bożego Narodzenia w całości. Po filmie udaliśmy się do krypty na wyśmienitą kolacje przygotowaną przez obsługę krypty i na spotkanie ze św. Mikołajem który przybył po raz pierwszy do członków stowarzyszenia. Św. Mikołaj okazał się bardzo łaskawy, prezenty otrzymali wszyscy obecni członkowie stowarzyszenia, goście i obsługa krypty. Jesteśmy bardzo wdzięczni św. Mikołajowi za pamięć o nas wszystkich, sprawił nam wielką radość.

Obchody 11. rocznicy istnienia Stowarzyszenia Obrońców Krzyża zostały zorganizowane w ramach projektu finansowanego z środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.

 

Galeria zdjęć: archiwum Stowarzyszenia Obrońców Krzyża

 

Czytaj też:

Niezapomniana wyprawa autokarem ulicami Paryża i po Sekwanie >>>