szukaj
Wyszukaj w bazie
Księży i Kościołów

Polskie Powroty 2020. Edycja COVID-19

AH / 23.07.2020


Do 31 sierpnia br. potrwa nabór wniosków w programie „Polskie Powroty 2020. Edycja COVID-19”. Skierowany jest on do instytucji planujących zatrudnienie naukowców, których badania mogą przełożyć się na poszerzenie wiedzy i rozwiązanie istotnych problemów związanych z epidemią COVID- 19 i jej konsekwencjami, w szczególności przedstawicieli szeroko rozumianych nauk biomedycznych i o zdrowiu – czytamy na nawa.gov.pl.


Zasadniczym celem programu Polskie Powroty jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju. W konsekwencji planowane jest ich zatrudnienie na polskich uczelniach, w instytutach naukowych lub badawczych.

Projekt stwarza naukowcom, którzy decydują się na powrót, optymalne warunki prowadzenia prac badawczych i rozwojowych w Polsce na poziomie światowym. Środki uzyskane w ramach programu zapewniają wynagrodzenie dla powracającego naukowca. Umożliwiają ponadto stworzenie grupy projektowej. Polskie uczelnie, instytuty naukowe i instytuty badawcze działające w kraju pragnące podjąć współpracę z powracającymi naukowcami pozyskują specjalistów posiadających doświadczenie międzynarodowe oraz wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w swojej dyscyplinie naukowej.

Na stronie rządowej gov.pl wymieniono, co jest finansowane w ramach programu Polskie Powroty:

  • wynagrodzenie powracającego naukowca
  • wynagrodzenia członków grupy projektowej
  • koszty przesiedlenia powracającego naukowca oraz osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym
  • opcjonalnie – adaptacja i organizacja miejsca pracy oraz przygotowanie zaplecza badawczego powracającego naukowca oraz członków grupy projektowej
  • opcjonalnie – koszty badań naukowych z zakresu badań podstawowych (komponent badawczy) finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki

Do powrotu do Polski naukowców, którzy mogą pomóc w walce z koronawirusem, zachęca Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA). Na badaczy czeka atrakcyjne wynagrodzenie sfinansowane przez NAWA oraz grant startowy Narodowego Centrum Nauki (NCN) – czytamy na www.euraxess.pl.

nawa.gov.pl, euraxess.pl