szukaj
Wyszukaj w bazie
Księży i Kościołów

Musée Picasso w Paryżu – lekcja awangardy z polskim akcentem

/ 01.08.2019


Muzeum poświęcone jednemu z najbardziej twórczych artystów ubiegłego stulecia znajduje się w sercu dzielnicy Le Marais, w okazałym XVII-wiecznym Hôtel Salé. To druga placówka na świecie poświęcona hiszpańskiemu artyście – Muzeum Picassa znajduje się także w jego rodzinnym mieście – Maladze.


Fotografia przedstawiającPabla Picassa przed swoim obrazem „The Aficionado” (Kunstmuseum Basel) w Villa les Clochettes, Sorgues, we Francji latem 1912 r.

Pablo Picasso (1881-1973) jest uznawany za jednego z najważniejszych artystów XX wieku. Przez swoje długie i bogate życie stworzył ogromną ilość dzieł, które stanowią niemalże każdorazowo perłę w koronie każdej kolekcji. Współtwórca kubizmu, jedna z najbardziej emblematycznych postaci nurtów awangardowych z początku ubiegłego stulecia, ma w Paryżu – mieście, w którym przez lata mieszkał i tworzył –  muzeum poświęcone jego artystycznej działalności.

Modigliani, Picasso oraz André Salmon przed Café de la Rotonde w Paryżu. Zdjęcię wykonał Jean Cocteau w 1916 r.

Picasso lata swojej największej sławy i splendoru przeżył w nadsekwańskiej stolicy, to tu stał się legendą i centrum bohemy artystycznej. Obdarzony charyzmą niepoprawny kobieciarz, mizogin, geniusz, tytan pracy i skandalista – Picasso miał wiele twarzy. W swojej twórczości zmieniał style – począwszy od postimpresjonistycznych krajobrazów, przez melancholijny okres błękitny i różowy, do kubistycznej rewolucji, z której wycofał się, pragnąc odkrywać jeszcze inne wymiary twórczości. Poszukiwania Picassa stanowią kwintesencję kontekstów i fascynacji artystów XX wieku. Na podstawie jego dzieł sztuki można przeprowadzić wykład traktujący o głównych tendencjach w sztuce, w szczególności w pierwszej połowie ubiegłego stulecia.

Muzeum Picassa – widok klatki schodowej, fot. polskiFR

W Muzeum Picassa zgromadzono kolekcję, na którą składa się ponad 5 000 obrazów, rysunków i rzeźb hiszpańskiego artysty. Pokazywane są tu wystawy czasowe – najczęściej obrazujące wybrane zagadnienie z twórczości Picassa bądź, jak podczas aktualnej ekspozycji – plasujące jego twórczość w kontekście działań innego artysty – w tym przypadku amerykańskiego rzeźbiarza Alexandra Caldera (1898-1976).

Widok wystawy Calder-Picasso, fot. polskiFR

Ekspozycja pokazuje, jak tych dwóch, z pozoru zupełnie odmiennych artystów, zgłębiało te same zagadnienie formalne, takie, jak chociażby dekonstrukcja, przestrzeń, czy ujęcie pustki. Artyści znali się osobiście i wzajemnie cenili swoje dokonania. Konfrontacja ich twórczości artystycznej ukazuje zaskakujące zbieżności i duże porozumienie estetyczne.

fot. polskifR

W muzeum można oglądać także wystawę stałą, na której ukazane zostały rozmaite wątki, silnie obecne w twórczości Picassa. Jego prace są także zestawione z dziełami artystów mu współczesnych, by tym silniej zaznaczyć jego indywidualne spojrzenie i wyjątkowość artystycznych interpretacji.

Pablo Picasso, Deux Femmes courant sur la plage, Dinard, 1922

Muzeum Picassa zostało otwarte po gruntownych pracach remontowych w 2014 roku. Za identyfikację wizualną placówki odpowiedzialna jest, między innymi, Polka, absolwentka łódzkiego ASP – Anna Radecka, pracująca dla atelier graphique c-album, któremu ówczesna dyrektorka Anne Baldassari zleciła pracę nad materiałami promocyjnymi placówki.

źródło: http://www.museepicassoparis.fr/wp-content/uploads/2014/09/Fiche-1-Hotel-Sale.pdf

Muzeum Picassa w Paryżu
5 rue de Thorigny 75003
Godziny otwarcia:

wt-pt: 10:30 – 18:00
sob-niedz.: 9:30 – 18:00