szukaj
Wyszukaj w bazie
Księży i Kościołów

Migawki z Marsylii – stolicy Prowansji

/ 08.01.2020


Marsylia cieszy się różnoraką opinią. Niektórzy zamiast zabytkowego portowego miasta wolą kojarzyć ją z handlem narkotykami i zorganizowaną przestępczością. Jednak miasto to ma naprawdę wiele twarzy i jeszcze więcej do zaoferowania. Kilka dni w Marsylii przenosi do zupełnie innej rzeczywistości, pozwala zrozumieć specyficzną atmosferę niewątpliwego tygla kulturowego, jaki stanowi stolica Prowansji.


Le Vieux Port, Marseille / Wikimedia Commons

Niektórzy Marsylię kochają, inni nie wyobrażają sobie w niej życia – pewne jest, że miasto to nie pozostaje obojętne. To prawdziwy tygiel kulturalny, miejsce, w którym Europa styka się z Afryką, niemalże dosłownie. Marsylia jest miejscem granicznym, pełnym ekspresji, wolności, street artu i nowoczesnych rozwiązań artystycznych, sąsiadującymi z historyczną zabudową i prowansalskim stylem życia.

fot. polskiFR

W krajobrazie drugiego największego francuskiego miasta wyróżnia się zbudowana na wzniesieniu bazylika Notre-Dame de la Garde oraz wzniesiona przy porcie Cathédrale Sainte-Marie-Majeure.

Bazylika Notre-Dame de la Garde

Cathédrale La Major w Marsylii

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem jest rozłożysty Stary Port, wzdłuż którego rozciągają się rozmaite kawiarnie i restauracje. Stacjonują to niezliczone łódki, jachty, to także miejsce, z którego można wykupić sobie rejs po okolicznych wyspach.

L’Ombrière projektu Normana Fostera przy Starym Porcie w Marsylii / Wikimedia Commons

W 2013 roku została otwarta oryginalna konstrukcja autorstwa światowej sławy architekta Normana Fostera – L’Ombrière, czyli futurystyczny pasaż z lustrzanym sufitem, który w przepiękny sposób odbija portową grę świateł.

Mucem w Marsylii

W tym samym roku zostało otwarte nowe muzeum – Musée des Civilisations de l’Europe et de la Méditerranée. Placówka ma charakter bardzo interdyscyplinarny, łącząc w sobie elementy historii, antropologii, archeologii i sztuki. Część muzeum mieści się w dawnym XVII-wiecznym forcie, część została zaaranżowana w zaprojektowanych specjalnie nowych zabudowaniach, autorstwa Rudy’ego Ricciotti’ego oraz Rolanda Carty.

Palace Longchamp w Marsylii, fot. polskiFR

Marsylia słynie także z pięknych widoków, wąskich uliczek, urokliwych nabrzeży; wyróżnia się także spektakularny Pałac Longchamp, w którym mieści się Muzeum Sztuk Pięknych.

Marsylia była także jednym z poligonów doświadczalnych dla szwajcarskiego architekta Le Corbusiera. To tutaj powstał pierwszy blok mieszkalny – Unité d’habitation (czyli jednostka mieszkalna), tworząca zespół osiedlowy  Cité Radieuse.

Wikimedia Commons