szukaj
Wyszukaj w bazie
Księży i Kościołów

Uroczystość rozdania dyplomów Europejskiej Szkoły Liderów Polonijnych w Paryżu

AH / 01.12.2021


W ostatnią niedzielę 28 listopada 2021 r. w paryskiej kaplicy Saint-Yves odbyła się uroczystość rozdania dyplomów słuchaczy Studium Teologiczno-Katechetycznego, Poradnictwa Rodzinnego oraz Naturalnego Planowania Rodziny.


Studenci otrzymali dyplomy trzech ośrodków uniwersyteckich współpracujących z Polską Misją Katolicką we Francji: Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz INER.

Odpowiedzialny za paryskie Studium, w ramach Europejskiej Szkoły Liderów Polonijnych, ks. dr Robert Czarnowski, sekretarz Polskiej Misji Katolickiej we Francji podziękował studentom za ich zaangażowanie intelektualne, duchowe i organizacyjne.

Szczególne słowa uznania zostały skierowane pod adresem profesorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego gościnnie prowadzących zajęcia dydaktyczne w ramach Europejskiej Szkoły Liderów Polonijnych.

Celem studiów było przygotowanie osób świeckich do prowadzenia katechezy w parafiach oraz pogłębienie wiedzy z zakresu teologii, bioetyki, dydaktyki, psychologii, pedagogiki, nowych mediów katolickich, historii Kościoła,  a także przygotowanie doradców życia rodzinnego do specjalistycznego polonijnego duszpasterstwa małżeństw i rodzin.

Szczegółowe informacje co do oferty dydaktycznej realizowanej w trakcie Studium znaleźć można na stronie internetowej:

Polska Misja Katolicka we Francji – szkola-liderow-polonijnych.eu >>>

Ciekawą inicjatywą ze strony organizatorów było opracowanie platformy dydaktycznej znajdującej się pod adresem: www.pmkp.eu >>>

Serwis dydaktyczny umożliwiał uzupełnienie wykładów o różnego rodzaju materiały dydaktyczne. Na każdy tydzień studium przewidziano weryfikacje zdobytej wiedzy w formie testu umieszczonego na platformie dydaktycznej. Ten nowatorski sposób studiowania okazał się potem niezwykle skuteczny w okresie pandemii.

Warto jeszcze poznać opinię samych studentów na temat odbytej formacji. Zachęcamy więc do lektury poniższego tekstu:

Zbliża się uroczystość rozdania dyplomów Europejskiej Szkoły Liderów Polonijnych – Polska Misja Katolicka we Francji (mission-catholique-polonaise.pl) >>>

<<Nazywam się Michał Góralski, we Francji przebywam od 2014 r., z wykształcenia jestem geologiem, po doktoracie z nauk o ziemi, a przez wiele lat pracowałem w rożnych miejscach na świecie w swoim zawodzie. Tak się złożyło, że w 2014 r. przeniesiono mnie służbowo do Francji i tutaj prowadzony przez Bożą Opatrzność, zapoznałem się z działalnością Polskiej Misji Katolickiej, wszedłem do polskiej wspólnoty „Przymierze rodzin”, w której rozpocząłem pełną formację, przeżyłem na nowo swoje nawrócenie.

Idąc tym tropem PMK we Francji proponowała dla nas Polaków, tutaj na Sekwaną, kurs katechetyczny. Rozważałem oczywiście możliwość uczestnictwa w tym kursie, ale zarówno znajomi, jak i żona mówili: Michał ty jesteś taką osobą, która taki kurs powinna przejść. Kurs ten zaczął się w 2019 r. i prowadzony był przez wykładowców z uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznania, z Katolickiego Uniwersytetu  Lubelskiego oraz z uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego z Warszawy. Kurs nasz – w mojej opinii – był bardzo ciekawy, raz w miesiącu mieliśmy spotkania i seminaria w Domu Kombatanta oraz w Polskim Seminarium w Issy-Les-Moulineaux. Obejmował on szereg zagadnień, a pogrupowane były one w pewne bloki tematyczne. Był to blok: biblijny, etyczny, bioetyczny, katechetyczno-dydaktyczny i nowej ewangelizacji przy pomocy współczesnych mediów, pedagogiczno-psychologiczny oraz teologiczny. Bardzo interesujące podejście wykładowców, ale i dużo pracy ze strony słuchaczy. Do dyspozycji mieliśmy przygotowaną witrynę (stronę), narzędzie internetowe, które służyło nam, zarówno do śledzenia materiałów do własnego studiowania, jak i zaliczania poszczególnych etapów tego naukowego kursu.

Kurs organizowany przez PMK jest zdecydowanie w mojej opinii znakomity: bardzo dobrze przygotowani wykładowcy, bardzo dobrze prowadzone zajęcia, niezanudzające, ale dające pełen obraz życia współczesnego Kościoła oraz tego, co jest potrzebne w pracy katechetów z dziećmi od najmłodszych aż do starszych grup, tuż przed bierzmowaniem.

Mnie osobiście przypadł do gustu blok biblijny oraz blok teologiczny. Pewną powtórką dla mnie był blok pedagogiczno-psychologiczny, ze względu na wcześniejsze przygotowanie pedagogiczne, które miałem na poprzedniej uczelni. Dość ciekawy był blok związany z nową ewangelizacją, aczkolwiek mieliśmy również małe spory, co do prowadzących te zajęcia, odnośnie do Facebooka czy Twittera, jako narzędzia dla małych dzieci. Część osób zgadzała się z tą koncepcją, a część osób mówiła „nie”. To jest istotne, aby więcej rodzice decydowali, co dzieci oglądają i na co mogą patrzeć w mediach społecznościowych.

Po intensywnym czasie nauki przyszedł także okres egzaminów, był to niestety czas, kiedy był już „lockdown”. Nasze egzaminy odbywały się zdalnie poprzez internet. Ks. dr Robert Czarnowski, sekretarz PMK, bardzo dobrze przygotowywał nam możliwość zaliczania tychże ważnych egzaminów. Dla nas oczywiście był ogromny stres, ale ks. Robert bardzo umiejętnie do nas podszedł, dlatego bardzo miło wspominam ten zaliczony egzamin.

Dość ciekawą propozycją jest więc ten kurs, również dla takiego własnego rozwoju duchowego, dający pełniejsze spojrzenie na Kościół, ale też, jeśli ktoś myśli o pracy z dziećmi lub młodzieżą, jest on ogromnie przydatny, również od strony formalnej, ponieważ po jego zakończeniu otrzymujemy dyplomy. Mój kurs katechetyczny otrzymuje dyplomy z uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania. Tutaj wspomnę, iż równolegle prowadzony był również kurs poradnictwa rodzinnego i uczestnicy tegoż kursu dostają dyplomy jego ukończenia z uniwersytetu im. Kard. Stefana Wyszyńskiego z Warszawy”>>.