szukaj
Wyszukaj w bazie
Księży i Kościołów

Katar 2022: Francja rywalem Argentyny w finale

AH / 14.12.2022
fot. @equipedefrance / Twitter
fot. @equipedefrance / Twitter

Piłkarze reprezentacji Francji po raz czwarty awansowali do finału mistrzostw świata, po zwycięstwie nad rewelacją turnieju – Marokiem – 2:0. Trójkolorowi triumfowali w 1998 i 2018, a przegrali decydujący mecz w 2006 roku.


Natomiast zespołowi Maroka, którego 14 piłkarzy urodziło się poza granicami kraju, na pocieszenie został fakt, że był pierwszym w historii afrykańskim półfinalistą mistrzostw świata. W przeszłości na etapie ćwierćfinałów odpadły Kamerun (1990), Senegal (2002) i Ghana (2010).

Selekcjoner Marokańczyków Walid Regragui, który zaledwie trzy miesiące przed mundialem zastąpił krytykowanego za decyzje personalne Bośniaka Vahida Halilhodzica, szybko znalazł wspólny język z nowymi podopiecznymi. Efektem były m.in. zwycięstwo nad Belgią 2:0 w fazie grupowej, wyeliminowanie (po rzutach karnych) Hiszpanii w 1/8 finału oraz wygrana 1:0 z Portugalią w ćwierćfinale.

Wydawało się, że przeciwko Francji Regragui będzie mógł wystawić najsilniejszy skład. Wracający po kłopotach zdrowotnych Noussair Mazraoui z Bayernu Monachium i Nayef Aguerd z West Ham United znaleźli się w awizowanym składzie wyjściowym, ale ostatecznie ten drugi – praktycznie w ostatniej chwili – został zastąpiony przez Achrafa Dariego.

Od początku wystąpił mający wcześniej problemy zdrowotne kapitan Romain Saiss, lecz musiał zostać zmieniony już w 21. minucie.

Kłopoty kadrowe miał też trener Francuzów Didier Deschamps. Nie dość, że już od pewnego czasu nie mogą grać m.in. Karim Benzema, N’Golo Kante, Paul Pogba, Presnel Kimpembe, Christophe Nkunku i Lucas Hernandez, to na dodatek z powodu przeziębienia (taką wersję podano) nie zagrali w środę Adrien Rabiot i Dayot Upamecano.

Na trybunach zdecydowaną przewagę mieli Marokańczycy. Francuskich kibiców, jak zapowiadały media, było ok. trzech tysięcy. „Trójkolorowych” wspierał z trybun m.in. prezydent Emmanuel Macron.

W bramce obrońców tytułu wystąpił tradycyjnie Hugo Lloris. To jego 144. występ w reprezentacji (śrubuje krajowy rekord), a przy okazji 19. spotkanie w MŚ. Na mundialowej liście wszech czasów – biorąc pod uwagę tylko bramkarzy – jest liderem ex aequo z Niemcem Manuelem Neuerem.

W dziewięciu poprzednich meczach Maroko straciło tylko jednego gola, na dodatek samobójczego (2:1 w grupie F z Kanadą), ale w środowym półfinale ich bramkarz Bono z Sevilli wyciągał piłkę z siatki już w piątej minucie. Strzelcem był Theo Hernandez, który dopadł do przypadkowo odbitej piłki i kopnął precyzyjnie obok słupka.

Ten gol sprawił, że w kolejnych minutach spotkanie było bardzo ciekawe i otwarte. Marokańczycy nie mogli skupiać się tylko na obronie, z której słynęli dotychczas na mundialu. Musieli zaatakować, narażając się na kontrataki rywali.

W efekcie wydarzenia na boisku zmieniały się jak w kalejdoskopie. Najpierw mocno z dystansu strzelił Azzedine Ounahi, ale świetnie obronił Lloris.

W odpowiedzi – w 17. minucie – Olivier Giroud trafił w słupek. Wkrótce potem doświadczony obrońca Milanu, w innej dogodnej sytuacji, pomylił się jeszcze bardziej.

Tuż przed przerwą Maroko mogło zdobyć jedną z najpiękniejszych bramek tego turnieju. Na strzał przewrotką zdecydował się Jawad El Yamiq, ale piłka odbiła się od słupka.

Od początku drugiej połowy „Lwy Atlasu” osiągnęły przewagę, a kontrataki Francuzów nie były już tak szybkie i groźne jak przed przerwą.

Francuscy obrońcy mieli sporo pracy, ale wywiązywali się ze swoich zadań bez zarzutu. Rywale często zbliżali się w pobliże bramki Lllorisa, naciskali, szybko wymieniali podania i gdy wydawało się, że za chwilę oddadzą strzał, w rolach głównych występowali defensorzy „Trójkolorowych”.

W miarę upływu czasu piłkarze z Afryki tracili jednak siły, a Francuzi – po zmianach przeprowadzonych przez Deschampsa – złapali drugi oddech.

W 79. minucie świetną akcję przeprowadził Kylian Mbappe, a skutecznym strzałem z bliska zakończył ją wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Randal Kolo Muani, który poleciał na mundial w zastępstwie kontuzjowanego Nkunku.

Drugi gol dla Francji praktycznie zakończył emocje w środowym półfinale, choć ambitni Marokańczycy do końca starali się zmniejszyć rozmiary porażki.

To pierwszy mecz „Trójkolorowych” w tegorocznym turnieju bez straconej bramki.

Dzień wcześniej Argentyna wygrała z aktualnym jeszcze wicemistrzem świata z 2018 roku Chorwacją 3:0.

W niedzielnym finale spotkają się więc zespoły, które w Katarze pokonały reprezentację Polski – Argentyna wygrała 2:0 w grupie C, a Francja pokonała biało-czerwonych 3:1 w 1/8 finału.

źródło: PAP